Porady

Wybór łańcucha do piły

praktyczne porady

Łańcuch do cięcia drewna jest jednym z najważniejszych elementów każdej pilarki. Zdarza się, że jeden wystarcza na bardzo długie lata, a wymiana łańcucha nie jest czymś, co często zaprząta nam głowę. Niestety podczas intensywnego użytkowania może on ulec uszkodzeniu lub nawet zerwaniu. Stajemy wtedy przed dylematem, jak dobrać łańcuch do piły. Na rynku dostępne są bowiem ich różne rodzaje i nie tyczy się to tylko i wyłącznie długości. Oznaczenie łańcuchów bywa skomplikowane, dlatego też stworzyliśmy ten przystępny poradnik, który w łatwy sposób wytłumaczy, jak znaleźć odpowiedni łańcuch.

Jak sprawdzić rozmiar łańcucha – długość i grubość

Zanim wybierzemy się do sklepu po nowy łańcuch do piły, albo zamówimy go w sklepie rolniczym online, należy sprawdzić jego podstawowe parametry. Wśród nich najbardziej podstawowym jest długość łańcucha, którą najłatwiej zmierzyć zwykłą metrówką. Załamujemy go pod jak największym kątem, mierzymy połowę długości i mnożymy przez dwa. Jeżeli chcemy zmierzyć łańcuch wyjątkowo dokładnie, można wspomóc się metrem krawieckim. W tym momencie możemy przejść do kolejnego pomiaru, jakim jest grubość ogniwa. Jak zmierzyć łańcuch pod tym kątem? Pomiaru należy dokonać w tej części, która wchodzi do rowka w prowadnicy. Podaje się ją w milimetrach, a najpopularniejsze grubości ogniw to 1.3 mm, 1.5 mm i 1.6 mm. Jak widać różnice są bardzo niewielkie, więc aby dopasowanie łańcucha było prawidłowe trzeba pomiar przeprowadzać bardzo dokładnie, najlepiej suwmiarką. Źle dobrana grubość będzie powodować niestabilną pracę, może on często spadać i stwarzać zagrożenie dla operatora.

Podziałka łańcucha i ogniwa prowadzące

Aby poprawnie wybrać łańcuch konieczne jest zbadanie kolejnych parametrów poprzedniego, takich jak podziałka oraz ilość ogniw prowadzących. Odpowiedni dobór łańcucha tnącego to sposób na optymalną pracę pilarki i zwiększenie jej wydajności. Podziałka może wydawać się nieco enigmatycznym terminem, jednak odnosi się ona do długości ogniw. Dopasowanie łańcucha pod tym kątem wymaga, by najpierw zmierzyć odległość między osią pierwszego i trzeciego nita, a następnie podzielić uzyskaną wartość na pół. Co bardzo istotne, te parametry łańcucha są podawane w calach, należy więc uzyskany wynik przeliczyć z milimetrów na centymetry, po czym podzielić przez wartość 2,54. Bardzo często spotykane wartości przedziałek to 1/4 cala, 1/8 cala, 0,325 cala oraz 0,404 cala. Ostatnim parametrem, bez którego poprawny wybór łańcucha nie byłby możliwy, jest ilość ogniw prowadzących. Te należy po prostu policzyć – pamiętając, że są to ogniwa posiadające charakterystyczny ząbek w dolnej części. Znając wszystkie wyżej wymienione parametry można mieć pewność, że na pewno zakupimy dokładnie taki model jaki był zamontowany w pilarce wcześniej, a wymiana łańcucha będzie czystą formalnością.

Jakie są rodzaje zębów tnących?

Rodzaje łańcuchów do pilarek różnią się między sobą również kształtem zębów tnących. Można wyróżnić trzy rodzaje, które są zdecydowanie najpopularniejsze. Pierwszy z nich to tak zwane pełne dłuto (ostry profil). Stosuje się je zwykle w profesjonalnych pilarkach, które używane są na przykład przy pracach leśnych. Ten profil ogniwa tnącego jest niezwykle wydajny, ale wymaga bardzo dużej czystości powierzchni. Ziemia lub piasek niszczy je w ekspresowym tempie. Jeżeli szukamy rodzaju łańcucha, który również zapewni szybkie cięcie ale poradzi sobie również z zanieczyszczeniami, wybierzmy tzw. pół-dłuto (ząb zaokrąglony). Ten rodzaj zębów tnących sprawdzi się zarówno w rękach profesjonalisty jak amatora. Jeżeli natomiast szukamy łańcucha do piły, która będzie wykorzystywana sporadycznie i nie chcemy zajmować się jego częstą skomplikowaną konserwacją, najodpowiedniejszym profilem ogniwa tnącego będzie ścięte dłuto (profil ścięty). Łańcuchy te nie zapewniają szybkiego cięcia, jednak są też najbardziej odporne na zanieczyszczenia.

Jak poprawnie czytać parametry łańcucha?

Wiemy już jak sprawdzić rozmiar łańcucha do piły i odczytać wszystkie kluczowe parametry. Czy to jednak wystarczy, by dobrze wybrać łańcuch? Dane podane na pudełku mogą wydawać się enigmatyczne, dlatego w razie potrzeby warto zapytać sprzedawcy lub – w przypadku zakupu online – zadzwonić lub napisać do naszego internetowego sklepu rolniczego ZENOX.pl. Oznaczenie łańcuchów można jednak rozszyfrować znając kilka podstawowych zasad. Najlepiej jeśli poznamy je odczytując poniższy przykład oznaczenia łańcucha: „1/8″, 1.3 mm, 75, 1 mb”. Pierwszym parametr podany jest w calach – 1/8″ – co już powinno być podpowiedzią, że mamy do czynienia z podziałką łańcucha. Następnie widzimy niewielką wartość wyrażoną w milimetrach – 1.3 mm – co oznacza że jest to grubość ogniwa. Dalej umieszczono dużą liczbę bez żadnej jednostki, która wskazuje na liczbę ogniw prowadzących – w tym przypadku 75. Na końcu podana jest długość łańcucha – 1 metr bieżący. Może się zdarzyć, że parametry te nie będą podane na opakowaniu, albo będą umieszczone w formie kodu, np. 075E. Wtedy powyższy przykład oznaczenia łańcucha nie będzie pomocny. Jak więc uzyskać pewność, że wybieramy odpowiedni łańcuch? Oznaczeń należy wtedy poszukać na ogniwach prowadzących, ponieważ tam umieszcza je praktycznie każdy producent.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close