Porady

Siewnik 3m – jak zrobić ścieżki technologiczne?

Przygotowanie ścieżek technologicznych na polu bardzo ułatwia zbiegi uprawowe. Dzięki nim można jeździć po całym jego obszarze np. w trakcie oprysku, nie niszcząc roślin. Siewnik 3m, czyli taki w którym szerokość robocza wynosi dokładnie trzy metry, często umożliwia znaczenie ścieżek z wykorzystaniem fabrycznych rozwiązań. Ale nawet jeżeli posiadany przez nas siewnik zbożowy nie jest przystosowany do takiej pracy, możliwe jest samodzielne ustawienie go tak, by uzyskać równie dobry efekt – niezależnie od jego szerokości oraz rozstawu kół siewnika.

Znaczenie ścieżek technologicznych w siewniku 3m

Ścieżki można wyznaczać praktycznie w każdym siewniku, najpierw jednak skupimy się na maszynach które są do tego przystosowane fabrycznie. Wykonanie ścieżek technologicznych uzyskuje się poprzez wprowadzenie stosownych nastaw, które należy wykonać z użyciem odpowiednich narzędzi. Ponieważ różne maszyny mogą mieć nieco inne sposoby ich wprowadzania, ustawienia siewnika 3m najlepiej wykonać z pomocą instrukcji użytkowania. Proces siewu jest następnie prowadzony w taki sposób, że co określoną odległość ziarno nie jest wysiewane, dzięki czemu tworzy się pas, po którym może przejechać koło ciągnika. Określenie szerokości ścieżek technologicznych to bardzo ważny proces, podczas którego należy wziąć pod uwagę zarówno rozstaw kół traktora, rozstaw kół siewnika, a także szerokość opryskiwacza który będzie używany na danym polu. Odpowiednie przygotowanie siewnika 3m wymaga więc przeprowadzenia pewnych kalkulacji i pomiarów. Tworzenie ścieżek technologicznych jest o wiele łatwiejsze w przypadku maszyn, które kontrolowane są za pomocą elektronicznego sterownika. Wtedy wystarczy wprowadzić do niego podstawowe dane, a rozłożenie nasion zostanie automatycznie dostosowane do naszych wymagań.

Wykonanie ścieżek technologicznych w starszym siewniku 3m

Wielu rolników zadaje sobie pytanie: czy ścieżki można wykonać w każdym siewniku? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe, nawet jeżeli maszyna nie ma w tym celu zaimplementowanych żadnych fabrycznych rozwiązań. Przygotowanie ścieżek technologicznych jest w takiej sytuacji związane z wyłączeniem wysypu ziarna do konkretnych lejków. Wszystkie ustawienia siewnika trzeba wprowadzać ręcznie i modyfikować je co każdy przejazd, jednak samo tworzenie ścieżek technologicznych jest jak najbardziej wykonalne. Niezależnie czy posiadamy starszy siewnik 3m czy innej szerokości, z pomocą odpowiednich narzędzi i obliczeń możemy wykonać ścieżki równie precyzyjnie, jak zrobi to nowoczesna maszyna. Szerokość robocza siewnika nie ma tu żadnego znaczenia, ponieważ istotne jest jedynie odpowiednie rozłożenie nasion na powierzchni pola. Proces siewu trzeba jednak kontrolować bardzo dokładnie, dlatego przydatna będzie pomoc drugiej osoby. Przed rozpoczęciem prac warto wykonać kilka przejazdów testowych, co dodatkowo ułatwi odpowiednie przygotowanie siewnika. Jak można się więc przekonać, ścieżki technologiczne w siewniku 3m starszego typu można stworzyć bez problemów, jednak wymaga to większego nakładu pracy i dokładności ze strony rolnika.

Siewnik zbożowy to maszyna, która znajduje się w każdym gospodarstwie rolnym. Niezależnie jaka jest szerokość robocza siewnika który posiadamy, możemy za jego pomocą utworzyć na polu ścieżki technologiczne. Są one znacznym ułatwieniem podczas wszelkich zabiegów ochronnych i pielęgnacyjnych, które można później przeprowadzać bez niszczenia roślin kołami traktora. Ścieżki technologiczne w siewniku 3m mogą być tworzone zarówno automatycznie, wykorzystując fabryczne rozwiązania, jak i ręcznie. Powoduje to, że nawet posiadacze starszych maszyn mogą skorzystać z takiego rozwiązania.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close