PoradyWarsztat

Regularna wymiana oleju hydraulicznego – co ile wymieniać olej?

Układ hydrauliczny zapewnia funkcjonowanie najważniejszych podzespołów ciągnika rolniczego, takich jak siłownik tylnego podnośnika TUZ, ładowacz czołowy TUR i hydraulika zewnętrzna. Ciecz pracująca w tym układzie to zazwyczaj ten sam olej, który smaruje skrzynię biegów. Jest to jeden z płynów eksploatacyjnych, który podlega zużyciu z punktu widzenia chemicznego, a także z czasem ulega zanieczyszczeniu. Niniejszy poradnik pozwoli Ci sprawdzić, jak często należy wymieniać olej hydrauliczny, by układ pozostał bezawaryjny, a także jak samodzielnie przeprowadzić tą czynność.

Dlaczego regularna wymiana oleju hydraulicznego to inwestycja w trwałość maszyny

Żadnego rolnika nie trzeba przekonywać jak ważny jest układ hydrauliczny jego maszyny. Awaria praktycznie wyłącza ciągnik z użytkowania. Żywotność oleju jest ograniczona, natomiast zużyty olej może bardzo szybko doprowadzić do sporych kłopotów. Przede wszystkim może on zapychać filtry, doprowadzać do spadku ciśnienia, uszkadzać powierzchnie robocze pompy, zwiększając tarcie w newralgicznych miejscach. Dodatkowo dochodzi do utleniania, odczyn cieczy może zmienić się na kwaśny, czego efektem będzie korozja rozmaitych elementów całego układu. Brak wymiany oleju hydraulicznego może być powodem bardzo kosztownych usterek, których koszt kilkukrotnie przekroczy ten, jaki trzeba ponieść na regularne wymiany.

Rodzaje olejów hydraulicznych — normy, klasy lepkości i dodatki uszlachetniające

Oleje hydrauliczne dostępne w handlu różnią się między sobą wieloma aspektami. Dlatego kupując nowy olej należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta maszyny, które można znaleźć w instrukcji obsługi. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na klasę lepkości, wyrażoną przez dwie liczby rozdzielone znakiem „W”. Na opakowaniu może więc pojawić się np. 75W85, 75W90, 80W90 i tym podobne. Parametr ten musi bezwzględnie odpowiadać temu podanemu w instrukcji. Nie można zapominać o dodatkowych normach oraz komponentach uszlachetniających, które zwiększają żywotność oleju, zmniejszają zapychanie filtrów oraz przeciwdziałają pojawianiu się korozji.

Czynniki determinujące częstotliwość wymiany — motogodziny, obciążenie i warunki pracy

Olej hydrauliczny, podobnie jak olej silnikowy, należy wymieniać w określonych odstępach czasu lub przepracowanych godzin. W przypadku samochodu podaje się zalecenia dotyczące maksymalnej liczby kilometrów, natomiast w przypadku kombajnu, traktora czy maszyny rolniczej okres ten liczy się w motogodzinach. Wymiana oleju i filtrów powinna nastąpić szybciej, jeżeli pojazd pracuje w ciężkich warunkach i pod dużym obciążeniem. Pozwoli to na znaczne wydłużenie żywotności elementów układu hydraulicznego. Zalecenia dotyczące wymiany oleju zawsze można znaleźć w książce serwisowej.

Jak wybrać właściwy olej hydrauliczny — parametry, kompatybilność z uszczelnieniami i zalecenia producenta

Odpowiedni olej jest ważny zarówno w silniku jak i układzie hydraulicznym. Zastosowanie nieprawidłowej lepkości bądź składu chemicznego może doprowadzić do przyspieszonej degradacji uszczelek. Stąd należy trzymać się oleju zalecanego przez producenta, co zapewni najlepszą ochronę układu hydraulicznego. Należy kierować się zaleceniami z instrukcji obsługi w zakresie konkretnej normy, jaką ma spełniać ciecz. Wtedy z pewnością nie przydarzy nam się żadna awaria systemu hydraulicznego.

Praktyczny poradnik: krok po kroku wymiana oleju hydraulicznego — narzędzia, procedura i kontrola jakości

Czy można samodzielnie wymieniać olej hydrauliczny w koparce, traktorze bądź kombajnie? Na ogół jest to jak najbardziej możliwe. Najpierw należy zaopatrzyć się w duży zbiornik na zużyty olej, którego może być nawet kilkadziesiąt litrów. Następnie należy porządnie rozgrzać maszynę, aby olej przekładniowy stał się rzadszy, co ułatwi jego spuszczenie. Najczęściej wystarczy do tego celu jedynie klucz nasadowy, którym odkręcamy korek znajdujący się u dołu maszyny. Nalewając nową ciecz należy uważać, żeby nie dostały się do niej żadne zabrudzenia. Dla zachowania najlepszej filtracji należy bezwzględnie wymienić wkład filtra oleju pracującego w układzie hydraulicznym.

Najczęstsze błędy przy wymianie oleju hydraulicznego i jak ich uniknąć

Błędy najczęściej zdarzają się przy wyborze oleju, dlatego należy bardzo mocno skupić się na znalezieniu odpowiedniej informacji w tym zakresie. Jeśli nie mamy już instrukcji, można sprawdzić parametry w internecie, albo skontaktować się z doradcami w sklepie rolniczym ZENOX.pl. Kolejny błąd to brak dbałości o jakość oleju, co może prowadzić do awarii. Na cieczy hydraulicznej nie warto oszczędzać, ponieważ kiepski olej nie sprawdzi się w trudnych warunkach roboczych, nie zapewni optymalnej ochrony przed korozją, a będzie szybko tracić swoje właściwości. Częstym błędem jest też zapominanie o instalacji nowych filtrów.

Olej w układzie hydraulicznym jest niezwykle ważny dla jego poprawnej pracy w każdych warunkach. Wie o tym każdy operator maszyny, która wyposażona jest w system hydrauliki siłowej. Aby znacząco wydłużyć żywotność tego systemu należy przestrzegać terminu wymiany cieczy, stosować oleje zgodnie z zaleceniami producenta maszyny, a także wybierać te o najlepszej jakości.



Komentarze Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close