PoradyWarsztat

Jaki olej do skrzyni biegów Zetor 7211?

Skrzynia biegów ciągnika rolniczego jest jednym z najważniejszych podzespołów. Oprócz zmiany przełożeń pełni też kilka dodatkowych, niezwykle ważnych funkcji. Jedną z nich jest zapewnianie pracy układu hydraulicznego, który działa na tym samym oleju co sama przekładnia. Dlatego regularna wymiana oleju w skrzyni biegów Zetor 7211 jest tak istotna. Sprawdzamy, w jaki sposób można wykonać ją samodzielnie, a także jaki olej powinien być zastosowany.

Skrzynia biegów Zetor – jakie funkcje pełni?

Zetor to czeska marka ciągników rolniczych, które są popularne w polskich gospodarstwach rolnych. Zetor 7211 jest jedną z maszyn, które są chętnie wykorzystywane przez gospodarzy. Wynika to z prostej konstrukcji, bezawaryjności, dostępności części zamiennych i niskich kosztów utrzymania. Działanie skrzyni biegów Zetora 7211 sprowadza się do kilku podstawowych funkcji. Przede wszystkim pełni ona rolę przemiennika prędkości obrotowej oraz momentu obrotowego. Jest to funkcja identyczna jak w samochodach osobowych – umożliwia jazdę z różnymi prędkościami oraz uzyskiwanie określonej siły na kołach napędowych. Dodatkowo możliwe jest używanie reduktora (biegi polowe i szosowe), blokady mechanizmu różnicowego w razie utraty przyczepności jednego z napędzanych kół, oraz – w przypadku ciągników wyposażonych w napęd 4×4 – jego uruchamianie i wyłączanie z wnętrza kabiny.

Skrzynia Zetor 7211 – obsługa WOM-u i hydrauliki

Jeśli spojrzymy na parametry ciągnika Zetor szybko zauważymy, że działanie skrzyni nie ogranicza się tylko do roli wspomnianej wcześniej. Kolejnym istotnym elementem jej funkcjonalności jest bowiem napęd podczepionych maszyn rolniczych za pomocą wałka odbioru mocy (WOM). Zetor 7211 oraz Zetor 7245 posiadają takie wałki z tyłu ciągnika, opcjonalnie można było zamówić także wersję z przednim WOM-em. Olej zapewnia odpowiednią pracę przekładni, eliminując tarcie oraz przejmując nadmiar energii cieplnej. Konstruktorzy wykorzystali go też w inny sposób – jako płyn w układzie hydrauliki siłowej. Zetor 7211 posiada wbudowana w skrzynię biegów pompę, która wytwarza ciśnienie w układzie hydraulicznego podnośnika trójpunktowego układu zawieszenia (TUZ), co pozwala na podnoszenie i opuszczanie podłączonych maszyn. Ciśnienie może być też skierowane do gniazd zewnętrznych, co umożliwia np. skorzystanie z funkcji wywrotu przyczepy.

Jaki olej do skrzyni biegów Zetora będzie odpowiedni?

Jak można się przekonać, działanie skrzyni biegów to również dostarczanie ciśnienia do układu hydraulicznego traktora. Zetor 7211 jak wiele innych podobnych traktorów wykorzystuje w tym układzie ciecz już obecną w samej skrzyni. Dlatego poziom oleju jest obliczony z odpowiednią rezerwą, ponieważ nawet do kilkunastu litrów może zostać użytych do operowania podnośnikiem TUZ oraz hydrauliką zewnętrzną. Wybór odpowiedniego oleju jest więc kluczowy nie tylko dla zapewnienia smarowania samych trybów przekładni, ale również odpowiedniej pracy układu hydrauliki. Wysokiej jakości olej powinien być wobec tego stosowany zawsze, gdy to tylko jest możliwe, a jego wymiany należy przeprowadzać regularnie – co określoną przez producenta liczbę motogodzin. Natomiast jego rodzaj można sprawdzić przeglądając najważniejsze dane techniczne traktora w jego instrukcji obsługi. Starsze maszyny zwykle mają szersze spektrum możliwych do zastosowania rodzajów olejów, natomiast nowsze traktory zazwyczaj muszą mieć zalewany olej syntetyczny Zetor.

Jak często wymieniać olej Zetora 7211?

Uszkodzenia skrzyni biegów najczęściej spowodowane są zanieczyszczeniami, które znalazły się w oleju. Regularna wymiana oleju to najlepszy sposób na pozbycie się ich, oraz zaaplikowanie świeżego środka smarnego, który będzie najlepiej chronił trące o siebie elementy. Regularne wymiany są równie istotne jak stosowany wysokiej jakości olej. Przyjmuje się, że w większości ciągników wymiana powinna odbywać się przynajmniej raz na 1000-1500 motogodzin. Jest to więc o wiele dłuższy interwał niż w przypadku oleju silnikowego, który wymienia się co około 200 mth. Zalecenia producenta wobec konkretnego ciągnika Zetor mogą być jednak odmienne, dlatego zawsze należy sprawdzać informacje zawarte w instrukcji. Podczas normalnej eksploatacji traktora monitoruj poziom oleju przynajmniej kilka razy w miesiącu, a jeśli dużo używasz hydrauliki zewnętrznej – nawet codziennie. Wyciek w instalacji podpiętej maszyny lub przyczepy łatwo przegapić, a w takiej sytuacji poziom oleju w skrzyni może się dramatycznie obniżyć, doprowadzając do jej zatarcia.

Samodzielna wymiana oleju w ciągniku Zetor

Olej skrzyni biegów Zetor można wymienić w podobny sposób jak ten znajdujący się w silniku. Od spodu znajduje się specjalny korek, który służy do usuwania starego środka smarnego. Pamiętaj jednak, że jego ilość jest bardzo duża. W przypadku traktora Zetor 7211 może to być powyżej 30 litrów. Należy więc przygotować odpowiednio duży pojemnik, aby nie doszło do rozlania cieczy na ziemię. Wybór odpowiedniego oleju na wymianę i jego zakup nie stanowi problemu – można zaopatrzyć się w niego np. w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl. Nowy olej do skrzyni biegów Zetora należy wlewać przez otwór znajdujący się w pobliżu siedzenia, kontrolując co pewien czas jego ilość. Nie można przy tym zapomnieć o wyczyszczeniu lub wymianie filtra układu hydraulicznego, który przez ponad 1000 tysięcy motogodzin z pewnością zebrał już dużą ilość zanieczyszczeń. Po napełnieniu skrzyni biegów należy uruchomić traktor i użyć układu hydrauliki, by napełnić nowe filtry. Jeżeli stan się obniżył, trzeba uzupełnić go stawiając traktor na równym podłożu. Przez następne dni monitoruj poziom oleju z dużą regularnością i w razie potrzeby dolej brakującą ilość.

Wysokiej jakości olej to klucz do długiej i bezawaryjnej pracy skrzyni przekładniowej czeskiego traktora Zetor 7211. Regularne wymiany, zgodnie z zaleceniami producenta, zapewnią odpowiednie smarowanie oraz pozwolą usunąć nagromadzone zanieczyszczenia. Olej do skrzyni biegów Zetor możesz bez problemu zakupić samodzielnie, a także dokonać jego wymiany bez pomocy mechanika. Parametry ciągnika Zetor pozostaną dzięki temu na najwyższym poziomie, a traktor będzie bezawaryjny przez długie lata.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close