Warning: Undefined array key "https://www.zenox.pl/blog/porady/konserwacja-maszyn-rolniczych/" in /var/www/html/blog/wp-content/plugins/wpa-seo-auto-linker/wpa-seo-auto-linker.php on line 192
Jeśli prowadzisz gospodarstwo, to używasz różnych maszyn rolniczych. Obsługujesz ciągniki, kombajny i inne sprzęty, które wymagają ciągłej opieki. Chcesz, aby służyły Ci jak najdłużej, dlatego kupujesz części zamienne, używasz najlepszego paliwa i często uzupełniasz olej silnikowy. Nie mniej ważne jest właściwe przechowywanie maszyn rolniczych, co ułatwia ich konserwację i zabezpiecza przed zgubnymi skutkami działania atmosfery.
Przechowywanie maszyn rolniczych – co warto wiedzieć?
Najlepszą ochroną dla ciągnika jest duży garaż lub pomieszczenie, które skutecznie chroni przed wiatrem, słońcem i zmianami temperatury. Jednak, gdy Twój park maszynowy się rozrasta, to stawianie kolejnych budynków staje się kosztowne i zwyczajnie mija się z celem. Poza tym chcesz być mobilny i w każdej chwili być gotowym, by wyjechać na pole.
W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okazuje się wiata na sprzęt rolniczy. Jest idealna nie tylko jako garaż, ale może służyć jako podręczny warsztat czy magazyn na słomę.
Wiata na sprzęt rolniczy – czy jej budowa wymaga zezwolenia?
Największą zaletą wiaty na sprzęt rolniczy jest jej prosta budowa. Zazwyczaj przyjmuje ona postać dachu stojącego na słupach, chroniącego pojazdy i maszyny przed opadami. Ten obiekt obudujesz z jednej lub z dwóch stron, ale takie modyfikacje mają swoje granice. W takim wypadku stwórz ścianę, która ochroni wiatę od strony najsilniejszego wiatru.
Wiata pod względem prawnym to obiekt budowlany, nietrwale związany z gruntem. Zgodnie z przepisami z roku 2023, postawisz wiatę bez informowania urzędów, jeśli:
- jej wysokość nie przekroczy 7m,
- jej rozpiętość nie przekroczy 6m,
- jej powierzchnia nie przekroczy 150 m2.
Dotyczy to obiektu, którego lokalizacja nie wykracza poza działkę. Jeśli Twoja wiata przekroczy te parametry, to musisz ją zgłosić. Gdy powierzchnia tego obiektu przekroczy 300 m2, a jego wysokość oraz rozpiętość przekroczy 7 m, to musisz zdobyć zezwolenie.
Najtrwalszy materiał, z którego powstają wiaty, to stal. Drewno jest dużo tańsze, a jednocześnie o wiele mniej solidne. Budowę wiaty najlepiej zaplanujesz, wybierając płaski teren z dogodnym dojazdem i łatwym dostępem do innych budynków gospodarczych.
Konserwacja maszyn rolniczych i ochrona pojazdów – jak zabezpieczysz swój sprzęt?
Wiata na sprzęt rolniczy sprawdza się do garażowania pojazdów. Pod solidną wiatą łatwiej o przygotowanie opryskiwacza do zimy, ale również o ochronę ogumienia przed słońcem. Jeśli trzymasz swój ciągnik bezpośrednio pod chmurką, to opony szybciej się starzeją i o wiele częściej będziesz musiał odwiedzać wulkanizatora.
Garaż i budynki gospodarcze najlepiej chronią pojazdy oraz maszyny rolnicze. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, gdy warto wybudować wiatę. Jeśli ten obiekt nie przekracza przepisowych wymiarów, to nie musisz się nawet fatygować do żadnego urzędu. Dzięki wiacie na sprzęt rolniczy skuteczniej zadbasz o konserwację i stan techniczny Twoich pojazdów rolniczych.