System GPS kojarzy nam się przede wszystkim z nawigacją samochodową. Jednak jego istota polega na pracy sieci satelitów, które stale przesyłają na Ziemię sygnał o swoim położeniu. Odbiór tego sygnału pozwala na określenie własnej pozycji z bardzo dużą dokładnością. Sprawdźmy, w jaki sposób można wykorzystać go do ułatwienia prac rolniczych na polach.
Czym są systemy GPS w rolnictwie i dlaczego są bardzo ważne dla nowoczesnego gospodarstwa?
Nawigacja rolnicza – jak to działa?
Nawigacja GPS rolnicza działa w sposób bardzo podobny do tej samochodowej, jednak zamiast wyznaczać trasę dla kierowcy, kontroluje drogę jazdy ciągnika, tak by był on w stanie przejechać całą powierzchnię pola, bez żadnych ingerencji ze strony operatora. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest marzeniem każdego rolnika, zwłaszcza posiadającego przynajmniej kilkanaście hektarów gruntów rolnych.
Systemy nawigacji stosowane w rolnictwie
GPS do ciągnika musi być systemem o bardzo dużej dokładności, aby mógł samodzielnie prowadzić maszynę rolniczą idealnie wyznaczonymi ścieżkami. Nie może dochodzić do przejazdów, które się nakładają, nie mogą też występować tak zwane „omijaki”, czyli obszary, które pozostały nietknięte danym zabiegiem, np. nie trafiła na nie odpowiednia dawka nawozu. Efektywność upraw z wykorzystaniem nawigacji do ciągnika wymaga dokładności większej, niż jest w stanie zapewnić sama konstrukcja systemu GPS. System ten w przypadku zastosowań cywilnych nie zapewnia idealnej dokładności i takie też jest jego założenie. Dlatego nawigacja rolnicza wykorzystuje różnego rodzaju pomoce, jakimi jest między innymi system RTK (Real-Time Kinematic). Jego użytkowanie sprawia, że możliwe jest uzyskanie dokładności bliskiej tej, którą oferuje wojskowa wersja GPS. Możliwe jest również jednoczesne korzystanie z innych systemów lokalizacyjnych, np. rosyjskiego GLONASS czy europejskiego Galileo.
Korzyści z precyzyjnego rolnictwa – czy systemy GPS do siewu się opłacają?
GPS maszyn rolniczych zwiększa efektywność pracy
Montaż modułu GPS do traktora zwykle podyktowany jest względami wygody i komfortu operatora. Nie ma bowiem konieczności ciągłego sprawdzania, czy jedziemy po ustalonej ścieżce i ręcznego korygowania toru jazdy. Jednak system nawigacji satelitarnej może również sprawdzić się pod kątem znacznego zwiększenia efektywności pracy. Precyzyjnie wysiane ziarno, nawóz albo idealnie wykonane zabiegi opryskowe są kluczowe dla plonów najlepszej jakości i to właśnie zapewnia GPS do maszyn rolniczych.
GPS do ciągnika to oszczędność materiału i paliwa
GPS do ciągnika umożliwia uzyskanie precyzji, której nie będzie w stanie pobić nawet najlepszy operator. Precyzyjne prowadzenie maszyn ma natomiast ogromne znaczenie pod kątem efektywności pracy, a więc między innymi oszczędności materiału przeznaczonego do siewu, a także paliwa. Nie ma konieczności wykonywania poprawek, nie trzeba w tym celu ponownie pokonywać znacznych dystansów, nie występują obszary które otrzymały podwójną dawkę ziarna bądź nawozu, ponieważ GPS dla rolnictwa stale dba o utrzymanie ciągnika w idealnym torze jazdy.
Jakie systemy GPS do siewu wybrać? Porównanie bardzo ważnych rozwiązań dla rolników
Nawigacja GPS to rozwiązanie dla każdego.
GPS do maszyn rolniczych kojarzy nam się przede wszystkim z przedsiębiorstwami, które zajmują się uprawą obszarów obejmujących setki hektarów ziemi. Jak jednak za chwilę się przekonamy, nawigacja do ciągnika to rozwiązanie dla każdego. W przypadku niewielkiej ilości ziemi uprawnej w zupełności wystarczy jeden z najprostszych systemów dostępnych na rynku, bazujący np. na darmowym sygnale lokalizacyjnym DGPS (różnicowy GPS). Kosztują one zaledwie kilka tysięcy złotych, a zwierają antenę, odbiornik, a także specjalny tablet z oprogramowaniem dostarczonym przez producenta. Czasami w użyciu jest zwyczajna aplikacja mobilna. Wadą jest fakt, że nie znajdziemy tu możliwości automatycznego kierowania, a dokładność wynosi w granicach 20-30 cm. Jednak również dzięki temu rolnicy z małych gospodarstw bez problemu wykonywać proste prace, takie jak siewy, nawożenie czy zbiory.
Nawigacja do ciągnika z automatycznym kierowaniem
W przypadku dużego gospodarstwa rolnego, w którym mamy do czynienia z przynajmniej kilkudziesięcioma hektarami, ręczne prowadzenie traktora byłoby zadaniem mało komfortowym. Znaczne ułatwienie codziennej pracy przynosi wtedy system autosteer, czyli możliwość tzw. „jazdy bez trzymanki”. Operator zajmuje się jedynie kontrolą szybkości jazdy i parametrów życiowych ciągnika, a także uzupełnianiem materiału w maszynie wykorzystywanej do prac polowych. Dla najbardziej wymagających odpowiednim wyjściem będzie połączenie powyższego rozwiązania z mapowaniem pól, co pozwoli między innymi na samodzielnie zawracanie traktora po wykonaniu każdego z przejazdów. Tak wyposażona maszyna będzie nadawać się do pracy w każdych warunkach, a dane przetwarzane przez system w czasie rzeczywistym pozwolą na uzyskanie dokładności dochodzącej do zaledwie kilku centymetrów.
Czy GPS w rolnictwie jest trudny w obsłudze? Jak wdrożyć go w gospodarstwie?
Zastosowanie systemu GPS nie musi wiązać się ze znacznymi przeróbkami ciągnika. Najczęściej wystarczy jedynie zainstalowanie anteny na dachu, oraz znalezienie miejsca na tablet w kabinie. W przypadku systemów z autosteer i mapowaniem pól użytkownik otrzymuje dodatkowo specjalną przystawkę do montażu pod kierownicą (lub całkowicie nową kierownicę). Posiada ona wbudowany silnik, za pomocą którego realizowane jest automatyczne skręcanie w trakcie jazdy. Aby zmniejszyć obciążenie finansowe, warto skorzystać z dotacji z Funduszu Innowacyjnego. Program Rolnictwo 4.0, który skierowany jest do profesjonalnej części branży rolnicze, umożliwia uzyskanie wsparcia wynoszącego od 100 tysięcy do nawet miliona zł.
Czy inwestycja w GPS do siewu się zwraca?
Wykorzystanie nowoczesnych technologii w rolnictwie zwiększa komfort i ułatwia pracę, pozwala na lepsze zarządzanie dostępnym materiałem, minimalizowanie strat oraz oszczędności na paliwie. Nawet w przypadku małych gospodarstw, dzięki możliwości wykorzystania tanich i prostych rozwiązań, można szybko zauważyć i docenić płynące z nich korzyści.