Porady

Poradnik: jak przerobić podnośnik C 360

Ursus C-360, potocznie zwany „Sześćdziesiątką”, to bardzo popularna maszyna na polskiej wsi. Ciągnik powstały na bazie Zetora 4011 posiada jednak kilka mankamentów. Jednym z nich jest podnośnik, a właściwie sposób jego sterowania. Uzależnienie jego działania od jednoczesnego napędzania wałka odbioru mocy (WOM) uznawane jest za największą wadę konstrukcyjną tego ciągnika. Czy można w prosty sposób przerobić podnośnik, tak by mógł pracować niezależnie? Czy samodzielna modyfikacja podnośnika jest trudna do wykonania? Gdzie znaleźć odpowiednie części do podnośnika? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym wpisie.

Niezależny podnośnik C 360 – jak go zainstalować?

Istnieje kilka sposobów na taką modyfikację ciągnika. Przeróbka podnośnika nie jest niestety najłatwiejsza do wykonania we własnym zakresie, ponieważ nie jest to kwestia jedynie zmiany jakichś nastaw. Podnośnik hydrauliczny C 360 pracuje dzięki napędzaniu przez pompę, znajdującą się w dolnej części skrzyni biegów. Ta z kolei otrzymuje napęd w taki sposób, że wraz z nią kręci się wałek WOM. Możliwe jest uruchomienie samej pompy w trybie zależnym, jednak jest to niewygodne i dlatego napęd pompy C 360 jest często przerabiany przez rolników. Zdecydowanie najprostszym sposobem jest instalacja nowej, niezależnej pompy z przodu ciągnika, która napędzana będzie bezpośrednio przez silnik. Potrzebne do tej operacji części do podnośnika można zakupić np. w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl. Podnośnik C 360 z tymi elementami będzie pracował całkowicie niezależnie, jednak i takie rozwiązanie posiada pewne wady. Jedną z nich jest brak możliwości wyłączenia napędu, co może znacznie utrudnić rozruch ciągnika zimą. Inny sposób, by przerobić podnośnik na działanie niezależnie od WOM to modyfikacje w skrzyni biegów. Zakładając przerobione elementy można osiągnąć oczekiwany efekt, jednak oznacza to sporą ingerencję w budowę całej skrzyni biegów. Dlatego też taka przeróbka podnośnika powinna być wykonana przy okazji remontu lub większej inspekcji wnętrzności skrzyni przekładniowej. W tym przypadku części do podnośnika również znaleźć można na ZENOX.pl.

Wzmocnienie podnośnika C 360 – większy komfort pracy

Podnośnik w wielu starszych ciągnikach nie działa już z pełną sprawnością. Oprócz faktu że zużyciu ulega sama pompa hydrauliczna C 360, problemem może być również złe działanie zaworu nadmiarowego, który otwiera się przy zbyt niskim ciśnieniu, a także zużyte uszczelnienia samego tłoczyska siłownika. Kupując części do podnośnika warto od razu zdecydować się na zakup takiego zaworu, ponieważ jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu PLN. Ursus C-360 posiada siłowniki podnośnika o dość prostej budowie, naprawę warto więc zacząć od tego elementu. Jednak na absolutnie pierwszy ogień zawsze powinny iść filtry hydrauliczne. Jeżeli te będą mocno zabrudzone, podnośnik hydrauliczny C 360 nigdy nie będzie działał z pełną siłą. Jak wykryć, które podzespoły mogą odpowiadać za usterkę? Jeżeli siłowniki podnośnika mają już mocno wypracowane uszczelnienia, podnośnik będzie samoczynnie opadał po zgaszeniu traktora. Jeżeli natomiast obserwujemy słabe działanie zarówno hydrauliki TUZ-a jak i zewnętrznej, to naprawa podnośnika powinna rozpocząć się od kontroli zaworu nadmiarowego i samej pompy.

Niezależny podnośnik C 360 to z pewnością marzenie każdego rolnika, który posiada ten niezwykle popularny traktor. Modyfikacja podnośnika tak, by mógł działać niezależnie od napędu WOM jest możliwa na kilka sposobów. Wymaga jednak mniejszych lub większych przeróbek konstrukcji traktora. Natomiast samo wzmocnienie podnośnika C 360 jest o wiele prostsze i nierzadko sprowadza się tylko do wymiany brudnych filtrów układu hydraulicznego. Części do podnośnika i gotowe przerobione elementy można natomiast znaleźć w sklepie dla rolników ZENOX.pl w bardzo korzystnych cenach.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Sprawdź teraz

Close
Back to top button
Close