Warsztat

Naprawa rozdzielacza C360 – jak wykonać ją samodzielnie?

Układ hydrauliczny jest jednym z najważniejszych w każdym ciągniku rolniczym. Z jego pomocą można przede wszystkim sterować podnośnikiem, co jest niezbędne w czasie pracy z maszynami, takimi jak pług czy brona. Rozdzielacz podnośnika pozwala na kontrolowanie jego działania, natomiast rozdzielacz zewnętrzny C-360 umożliwia podawanie ciśnienia oleju hydraulicznego na wyjścia znajdujące się z tyłu, co pozwala np. na kiprowanie przyczepy. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy jak działa rozdzielacz C 360, jak samodzielnie przeprowadzić jego diagnostykę w razie jego niesprawności, a także jakie elementy będą potrzebne podczas samodzielnej naprawy rozdzielaczy hydraulicznych.

Ursus C-360 – jak sprawdzić rozdzielacz hydrauliczny?

Objawy uszkodzonego rozdzielacza w traktorze nie zawsze są jednoznaczne. Nierzadko można pomylić je z niesprawnością innych elementów. Podpowiadamy więc jak powinna wyglądać samodzielna diagnostyka rozdzielacza. Najczęstszym objawem niesprawności układu hydrauliki, z jakim borykają się właściciele Ursusa C-360, jest opadający podnośnik. Czy objaw ten może sugerować problemy z rozdzielaczem? Jest to jak najbardziej prawdopodobne, jednak równie dobrze powodem może być nieszczelność samego tłoczyska podnośnika. Zanim więc oddamy nasz rozdzielacz C 360 do naprawy, warto dokonać wymiany uszczelnień w podnośniku, aby mieć pewność że to nie one są powodem złego działania podnośnika. Jeżeli jednak objawy są jednoznaczne, takie jak np. wycieki oleju, naprawa rozdzielaczy hydraulicznych nas nie ominie. Jak więc można się przekonać, diagnostyka rozdzielacza w samodzielnym zakresie nie jest trudna, nie są do tego potrzebne żadne specjalne przyrządy. Te przydadzą się np. podczas regulacji zaworu przelewowego w rozdzielaczu, na tym jednak skupimy się w dalszej części poradnika.

Wymiana czy naprawa rozdzielaczy hydraulicznych?

Wymiana rozdzielacza wydaje się najszybszym i najprostszym rozwiązaniem problemu. Czy jednak jest to rozwiązanie optymalne? Koszt jest nieco większy niż w przypadku naprawy rozdzielaczy hydraulicznych, jednak szybkość z jaką można odzyskać pełną sprawność ciągnika często jest argumentem przeważającym. Jest tak na przykład wtedy, gdy usterka nastąpi w szczycie sezonu. W innym przypadku lepszym wyjściem niż wymiana rozdzielacza będzie naprawienie go samemu, albo oddanie do firmy zajmującej się regeneracją takich podzespołów. Co najczęściej ulega w rozdzielaczu awariom? Są to na ogół proste elementy, które można łatwo wymienić samodzielnie. Przecieki wywołują zużyte oringi rozdzielacza, natomiast blokowanie się dźwigni lub nieprawidłowe zachowanie układu hydraulicznego może być spowodowane przez suwak rozdzielacza, który uległ pęknięciu lub złamaniu. Samodzielny demontaż, rozłożenie i ponowne złożenie podzespołu nie jest trudny do wykonania. Co jeśli nie wiemy jak wygląda przekrój i działanie rozdzielaczy hydraulicznych? Można bez problemu znaleźć schematy w internecie, jako że Ursus C-360 jest wyjątkowo popularnym w Polsce traktorem.

Samodzielna regulacja zaworu przelewowego w rozdzielaczu

Po naprawie lub wymianie rozdzielacza C360 konieczna może być regulacja specjalnego zaworu, zwanego przelewowym lub przeciążeniowym. Jego zadaniem jest upuszczanie nadmiaru ciśnienia z powrotem do skrzyni biegów, aby nie doszło do uszkodzenia pompy i innych podzespołów instalacji hydraulicznej. Diagnoza czy naprawa rozdzielacza C360 nie wymagała dotychczas użycia specjalnych przyrządów, jednak do regulacji zaworu konieczny będzie specjalny manometr, którego skala będzie sięgać przynajmniej do 200 bar. Po jego podłączeniu do instalacji należy uruchomić silnik oraz pompę, a następnie podnieść obroty w okolice 2000 na minutę. Zakładając pełną szczelność rozdzielacza, a także sprawną pompę hydrauliczną, wartość ciśnienia powinna wynosić około 160 bar. Jeżeli jest ona niższa, należy poluzować kontrę zaworu, a następnie za pomocą pokrętła regulacyjnego ustawić odpowiednie ciśnienie, cały czas obserwując wskazania manometru.

Poprawne działanie rozdzielaczy hydraulicznych jest konieczne podczas korzystania z ciągnika rolniczego. Na szczęście jest to podzespół, który można łatwo wymienić lub naprawić samemu. Do tego celu przydadzą się części zamienne, które można zakupić w sklepie rolniczym online, a także schematy dostępne w sieci.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close